ادامه مطلب...

چارت سازمانی و کمیسیون های شورای اسلامی دوره ششم شهر دهق در سال اول 

ادامه مطلب...

تاریخچه شورای اسلامی شهر دهق

از شوراهاي نسبتاً رسمي اين شهر در قبل از انقلاب اسلامي مي توان به خانه ي انصاف اشاره كرد كه در زير به آن اشاره مي شود . سپس به شوراهاي بعد از انقلاب اسلامي، در ۵ بخش مي پردازيم.


خانه هاي انصاف : خانه هاي انصاف كه قبل از انقلاب اسلامي وجود داشت، متشكل از چندين تن از معتمدين محلي بوده و براي دو موضوع مهم ايجاد شد:
• رفع اختلاف بين افراد تا كار به شكايت و محاكم قضايي كشيده نشود،
• ساير امور اداري در زمينه ي شهروندي.


مسئول خانه ي انصاف دهق مشهدي رحمت اله عليخاني بود . پس از انقلاب اين خانه ها برچيده شد و بعد از بيش از دو دهه با نامي ديگر(يعني شوراهاي حل اختلاف) ايجاد شد.


در شهر دهق، شوراها به صورت رسمي تر بعد از انقلاب اسلامي شكل گرفته است.

بخش اول (شوراي همياري ) :
كه بعد از پيروزي انقلاب به فرمان امام خميني تشكيل شد كه عمده ترين وظايف آن ها در زمينه هاي حل مشكلات اداري و توزيع و نظارت برامور و اقلام كالاهاي اساسي بود . اين اقدامات در زمينه ي كالاهاي خانگي (توزيع دفترچه هاي اقتصادي خانوار ،كالاهاي معيشتي ،كشاورزي، و دامپروري ) خلاصه مي شد . افراد اين شوراها مورد وثوق مسئولين سياسي بودند . رئيس شوراي همياري احمد محمدبيگي بود.


بخش دوم (شوراي عمران) : اين شورا مركب از تعدادي از معتمدين (حاج سيف الله خسروي، حاج خليل راعي ، حاج حسين آقابابايي ، حاج قدرت الله مومني ، حاج يدالله كوهستاني، حاج حسين خسروي ، و مرحوم كربلايي محمدآقا مومني) شهر بودند . اين شورا در زمينه هاي مختلف عمراني شهر فعاليت و با بخش هاي مختلف كه در زمينه هاي عمراني فعاليت مي كردند در ارتباط بودند. فعاليت هاي آنها در امور مختلف از قبيل : مخابرات، بهداشت و درمان، آموزش وپرورش، دانشگاه، وساير بخشها قابل توجه بوده است.


بخش سوم (شوراي كشاورزي) : با توجه به اين كه بسياري از فعاليتهاي مردم شهر در گذشته در زمينه كشاورزي بوده است، ضرورت اين شورا احساس مي شد. كشاورزان با تشكيل جلسه ، از ميان خود تعدادي را براي اين كار انتخاب مي كردند تا بر امور كشاورزي مانند: توزيع آب، اعتبارات مالي ، مرمت و بازسازي قنوات ، و ... نظارت و در دو بخش كشاورزي « عليا و سفلي » و با هماهنگي با جهاد كشاورزي و كشاورزان امور را به پيش ببرند.


بخش چهارم (دوره ي اول شوراي شهر ۱۳۷۷)

 در دهه ي سوم انقلاب ، با هدف اجراي اصل ۱۰۰ قانون اساسي جمهوري اسلامي ، مبني بر تشكيل شوراهاي اسلامي مشاركت مردم شكل جديد و قانونمندي به خود گرفت. مردم شهر با حضور در پاي صندوق هاي راي گام جديدي در راستاي آباداني و عمراني شهر برداشتند و افراد زير را به عنوان اولين منتخبان خود در شوراي شهر قرار دادند تا شرايط بهتر زندگي شهري را فراهم سازند:

۱- حسنعلي براتي(معمار)
۲- دكتر مرتضي راعي(هيات علمي)
۳-محمود عسگراني(بهداشت و درمان)
۴- مرحوم لطفعلي معصومي(اصناف)
۵- محمدرضا هاشمي(دامپزشك)


در اين دوره ، كه اولين دوره ي شوراهاي اسلامي بود ، با وجود ضعف قانون و تجربه ي اول، دوره ي پر فراز و نشيبي بود اما گام هاي مهمي در جهت خواسته مردم برداشته شد .اهم اين فعاليت ها عبارت است از : استقرار سازمان تامين اجتماعي شهر ، تاسيس بانك رفاه ، احداث ايستگاه هواشناسي، اجراي طرح هاي مختلف عمراني در شهر.


بخش پنجم (دوره ي دوم شوراي شهر ۱۳۸۱)

 دوره ي دوم شوراي شهر در سال ۱۳۸۲با حضور گسترده ي مردم و با انتخاب افراد زير آغاز شد:

۱- حجت اله توكلي(كارمند بانك ملي)
۲- مرحوم عبداله راعي(فرهنگي)
۳- حاتم كلانتري(كارمند شركت گاز)
۴- مصطفي عادلي(اصناف)
۵- مصطفي ميرزايي(بهداشت و درمان)


در اين دوره اقداماتي در زمينه هاي مختلف صورت گرفت كه مي توان به اين موارد اشاره كرد: انتخاب اكبر كلانتري (داراي مدرك كارشناسي ارشد مديريت ) به عنوان اولين شهردار بومي در آستانه چهلمين سال تاسيس شهرداري ، افتتاح دانشگاه پيام نور ، دريافت مجوز تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي ، و انجام طرح هاي عمراني مختلف (احياء بافت قديم شهر، احداث جاده ي كمربندي، مرمت درمانگاه ). خدمات فرهنگي و ورزشي شهر در بخش هاي مختلف نتيجه ي تلاش دوره ي دوم شوراي شهر نيز بوده است.

 

دوره ي چهارم شوراي شهر ۱۳۹۲

 ۱- قاسم آقابابایی (فرهنگی)
۲- زین العابدین علی عسگری(کارمند مخابرات)
۳- محمود عسگرانی(بهداشت و درمان)
۴- سید تقی عمادی
۵- عباس هاشمی

 

دوره ي پنجم شوراي شهر ۱۳۹۶

 ۱- قاسم آقابابایی (فرهنگی)
۲- زین العابدین علی عسگری(کارمند مخابرات)
۳- رضا عابدی
۴- احمدرضا معصومی
۵- اسماعیل معصومی

 

دوره ي ششم شوراي شهر ۱۴۰۰

 ۱- رسول کوهستانی 
۲- فرشید یوسفی
۳- سهیلا مومنی
۴- مصطفی عادلی
۵- زین العابدین علی عسگری

 

تاریخچه شهر

شهر دهق در ۳۳ درجه و ۶ دقيقه ي عرض جغرافيايي و ۵۰ درجه و ۵۷ دقيقه ي طول جغرافيايي قراردارد و ارتفاع آن از سطح دريا ۱۹۶۰ متر مي باشد.
اين شهر از شمال به كوه صالح و مركز تقويت فشار گاز شماره ي ۴ ، از جنوب به كوه لافرح و مراتع بيخه، از شرق به روستاهاي هسنيجه وحسين آباد ، و ازغرب به روستاي خونداب محدود است . اين شهر به وسعت ۱۲ هزار متر به شكل مستطيل به طول ۵۰ كيلومتر و به عرض ۲۲ كيلومتر بوده و فاصله آن تا مركز شهرستانِ نجف آباد ۸۵ كيلومتر و تا شهر اصفهان ۹۵ كيلومتر است.
دهق دارای يک مجموعه امامزاده است که در دامنه کوه لافرح در مجاورت سيل گذر شهر قرار دارد و به نام تقی ابن محسن ابن موسی ابن جعفر معروف است.

اطلاعات تماس

روابط عمومی شهرداری: ۴۲۲۷۵۱۱۱ (۰۳۱)

شورای اسلامی شهر: ۴۲۲۷۵۱۱۴ (۰۳۱)

دورنگار: ۴۲۲۷۵۱۱۲ (۰۳۱)

آدرس:

  • شهرداری= اصفهان - دهق - خیابان امام - شهرداری دهق
  • شورای اسلامی= اصفهان - دهق - خیابان امام - شهرداری دهق

ایمیل: info@dehagh.ir