كوه كافره(كاهن):

روي اين كوه كنده كاري هاي متعدد، خاك هاي دستي زياد ، آثار زيادي از ظروف سفالي، و ... وجود دارد . گفته مي شود روي كوه قلعه اي وجود داشته است. همچنين حوضي روي كوه وجود داشته است كه با دست آب را بالاي كوه مي بردند. همچنين در دل كوه بقاياي دو سكوي بزرگ كنده كاري شده اي موجود است . نتايج بررسي هايي كه پژوهشگران انجام داده اند، نشان مي دهد كه اسم اين كوه ،که در میان مردم به ( کوه کافره ) معروف است ( کوه کاهن ) بوده است و به تدریج به کوه کافره تغيير نام پيدا كرده است. در اين كوه، در ابتدا گروهي از كاهنان زرتشتی در آن عبادت مي كردند . برخي از اهالي معتقدند كه ساكنان اوليه ي اين محل زرتشتي بوده و در محله ي سرچقا آتشكده داشتند. بعد از ورود اسلام و مسلمان شدن اهالي، عده اي كه اسلام را نپذيرفتند، طرد شدند و به اين كوه (خارج از روستا) آمده و ساكن شدند.

مسجد جامع :
از جمله مساجد قديمي مي توان به مسجد جامع اشاره كرد كه در كنار يكي از دروازه ها بوده است. اين مسجد كه تاريخ بنايش به ۷۰۰ سال پيش مي رسد با خشت خام ساخته شده و به صورت سقف هاي كوتاه است . هم چنين داراي ستون هاي سنگي يك متر در يك متر است كه شباهت هايي با شبستان مسجد جامع اصفهان دارد. بناي اين مسجد محكم و مقاوم است . همچنين روي اين شبستان ها نيز يك سالن بزرگ همانند طبقه زيرين وجود دارد . نوع معماري اين مسجد به سبك بناهاي سلجوقيان مي باشد. اين مسجد در سال ۱۳۸۳ در فهرست آثار باستاني ميراث فرهنگي كشور قرار گرفته است . در كنار اين مسجد، يك حمام، يك غسالخانه، مطبخ و بازارچه، و يك مسجد حجره اي براي نماز ميت و مسافران وجود داشته است . ميتوان گفت كه مجموعه ي كاملي در اين جا وجود داشته است كه اكنون تنها، مسجد آن باقي مانده است.

امامزاده:
اين شهر داراي يك امامزاده است كه در دامنه كوه لافرح ، در مجاورت رودخانه ي فصلي لافرح قراردارد. اين امامزاده به نام تقي ابن محسن ابن موسي ابن جعفر (ع) معروف است. مردم، اين امامزاده را در سال هاي اخير به طور كلي بازسازي كردند.

خانه ي سلطاني ها:
اين خانه از نظر قدمت ، معماري از يك سو و به جهت افتتاح اولين مدرسه در آن (منوچهري) از سوي ديگر، از نظر تاريخي و آموزشي مكاني با اهميت تلقي مي شود.

غار سربند : اين غار در كوه هاي سربند قراردارد. درِ ورودی آن حدود يك متر در يك متر بوده و در داخل غار اتاقك هايي وجود دارد كه حدود سه در چهار متر است . برخي از جاهاي آن نيز تنگ و باريك مي باشد.

 

تاریخچه شهر

شهر دهق در ۳۳ درجه و ۶ دقيقه ي عرض جغرافيايي و ۵۰ درجه و ۵۷ دقيقه ي طول جغرافيايي قراردارد و ارتفاع آن از سطح دريا ۱۹۶۰ متر مي باشد.
اين شهر از شمال به كوه صالح و مركز تقويت فشار گاز شماره ي ۴ ، از جنوب به كوه لافرح و مراتع بيخه، از شرق به روستاهاي هسنيجه وحسين آباد ، و ازغرب به روستاي خونداب محدود است . اين شهر به وسعت ۱۲ هزار متر به شكل مستطيل به طول ۵۰ كيلومتر و به عرض ۲۲ كيلومتر بوده و فاصله آن تا مركز شهرستانِ نجف آباد ۸۵ كيلومتر و تا شهر اصفهان ۹۵ كيلومتر است.
دهق دارای يک مجموعه امامزاده است که در دامنه کوه لافرح در مجاورت سيل گذر شهر قرار دارد و به نام تقی ابن محسن ابن موسی ابن جعفر معروف است.

اطلاعات تماس

روابط عمومی شهرداری: ۴۲۲۷۵۱۱۱ (۰۳۱)

شورای اسلامی شهر: ۴۲۲۷۵۱۱۴ (۰۳۱)

دورنگار: ۴۲۲۷۵۱۱۲ (۰۳۱)

آدرس:

  • شهرداری= اصفهان - دهق - خیابان امام - شهرداری دهق
  • شورای اسلامی= اصفهان - دهق - خیابان امام - شهرداری دهق

ایمیل: info@dehagh.ir